Maçka Akif Tunçel Endüstriyel Teknik Okulları Tarihçesi

http://www.mackaguvenliks.com/resimler/macka.JPG

16.09.1945 tarihinde Tophane’ deki Askeri Merkez Komutanlığı binasında Tophane Sanat Okulu adı ile açılmıştır. Okul binasının 1958 yılında istimlak edilmesi nedeniyle I. Dünya Savaşı yıllarında İtalyanlar tarafından büyükelçilik binası olarak kullanılmak istenmiş, bunun için yapımına başlanmıştır. Ancak savaş nedeniyle o dönemin padişahı tarafından inşası durdurulmuştur. Okul binası bir sürede tekel deposu olarak kullanıldıktan sonra İstanbul Belediye Başkanlığı’ nın yardımlarıyla bugünkü binasına taşınarak Maçka Sanat Enstitüsü adını almıştır. Daha sonra sırasıyla Teknik Öğretmen Yüksek Okulu , Tekniker Okulu ve Tekniker Yüksek Okulu adları altında eğitim vermiştir. Bir süre sonra da Maçka Endüstri Meslek Lisesi adıyla öğretime devam edilmiştir. Okulumuz, 1969 yılında Teknik Lise, 1983 yılında Anadolu Teknik Lisesi, 1985 yılında Anadolu Gazetecilik Lisesi son olarak da 1992 yılında Maçka Akif Tunçel adını alarak Maçka Akif Tunçel Endüstriyel Teknik Okulları olarak eğitim ve öğretime devam etmektedir.Ayrıca okulumuzda 1980 yılına kadar Maçka’nın Sesi adı altında kısa dalga radyo yayını yapılmıştır.

Bu yazı Maçka Akif Tuncel E.M.L kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Maçka Akif Tunçel Endüstriyel Teknik Okulları Tarihçesi için 6 cevap

 1. mehmet aydın der ki:

  1978-79 torna-tesviye bölümü mezunuyum.şu anda şişecam’a bağlı “paşabahçe kırklarelicam fabrikasında borcam üretim teknisyeni olarak görev yapmaktayım.okuduğumuz yıllar zor yıllardı,ama her yanından geçişimde özlemle o günleri anıyorum.

 2. Cihat Uyat der ki:

  Cihat Uyat,
  1968,1969 yili Torna Tesviye bolumu Mezunuyum, Sonradan Yildiz Istanbul Devlet Muh. Mim. Akademisi
  Makina bolumunden mezun oldum Bir muddet Istanbul belediyesinde calistim. 4 Aylik Askerlik gorevim
  den sonra Los Angeles e goc ettim, Okulumu hicbir zaman unutmadim.
  Macka Sanat mezunu oldugum icin gurur duyuyorum.

 3. muharrem çolakoğlu der ki:

  mehmet ben muharrem maçka endüstiride torna tesviye bölümünde akşam bölümünde okudum arkadaşlarımız kemal çebi,aydın,şenol,ertuğrul ama kimseyi bulamıyorum şu anda tüm mevzun arkadaşlara senin görüştüğün arkadaşlaradaa selamlar iyi çalışmalar dilerim…

 4. Halil Gürsel der ki:

  1963-1964 Torna Tesviye Bölümü mezunuyum.Okulumuzun adı o zaman MAÇKA SANAT ENSTİTÜSÜ idi.Bizim diplomalarımızdada bu isim yazar.Okulumuz çeşitli eğitim türlerinden geçerek, bu günkü eğitim sistemine gelmiş ve bugünkü AKİF TUNÇEL Okulları adını almıştır.Ancak okulumuzun önünden geçerken Maçka Sanat Enstitüsünü anımsatacak ne bir plaket nede bir işaret göremiyoruz.Buda biz eski mezunları üzmektedir.Oysa yanımızdaki Nişantaşı Kız Lisesininde adı değişmesine rağmen yeni adının yanında eski adıda 1914-1997 Nişantaşı Kız Lisesi olarak yeni isminin yanında belirtilmektedir.Doğrusuda budur.Sayın okul müdürlüğümüz bu konuda bir hassasiyt gösterirse biz Maçka Sanat Enstitüsü mezunlarını mutlu eder.Aksi halde kendimizi okulumuzun önünden her geçtiğimizde ,hiç varolmamış gibi ezik hissetmeye devam edeceğiz..İlgileneceklere şimdiden teşekkür ederim.

 5. ali yüceyurt der ki:

  1984-85 maçka endüstri meslek lisesi torna tesviye bölümü mezunuyum.Mezun olur olmaz Eczacıbaşı ilaç sanayi levent’te başladığım makina teknisyenlik görevime,şuan lüleburgaz Zentiva ilaç sanayinde üretim teknisyeni olarak devam ediyorum.
  Maçka mezunu ve maçkalı olduğum için gurur duyuyorum.
  Rahmetli müdürümüz Ahmet Hamdi ANDAÇ’IN dediği gibi EN BÜYÜK MAÇKA.
  Okulumuzda görev yapmış öğretmenlerimizden ve öğrenci arkadaşlarımızdan ahirete intikal etmiş olanlara ALLAH’tan rahmet,hayatta olanlara sağlık dilerim.
  Bütün arkadaşlara selamlar.

 6. cihan araz der ki:

  1984 1985 mezunu olan kişiye elimde belirttiyim tarihlerde mezuniyet kitapçıgı var bana ulaşan ilk kişiye hediye olarak vermek istiyorum.çün kü o kişinin resmi var.adım cihan araz 0534 368 42 75.herhangi bi talebim yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir