Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı

MAÇKA AKİF TUNÇEL ENDÜSTRİYEL OKULLARI ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK ALANI

Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı, Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) kapsamında mesleki ortaöğretim kurumlarında eğitim verilen alanlardan biridir.

Elektrik-Elektronik teknolojisi sektörü, küresel düzeyde hızla değişen pazar ve rekabet koşulları nedeni ile sürekli ve dinamik bir gelişim içindedir. Bu özellikleri nedeniyle Elektrik-Elektronik sanayi, stratejik bir sanayi olarak ülkelerin yakın ilgisini çekmekte ve bu sektör için devletler tarafından özel planlamalar yapılmaktadır. Özellikle hızla küreselleşmekte olan bu sektörde rekabet büyük yoğunluk kazanmakta ve sanayileşmiş ülkeler bu sektörün korunması ve rekabet gücünün geliştirilmesi için özel politikalar uygulamaktadırlar.

Elektrik-elektronik sektörü firmaları, hizmetleri ile ülke ekonomisine maddi gelir ve istihdam açısından önemli katkılar sağlamaktadır.

Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı içerisinde şu dallar bulunmaktadır;

* Bobinajcılık
* Büro ekipmanları teknik servisi
* Elektrik tesisatları ve pano montörlüğü
* Elektrikli ev aletleri teknik servisi
* Elektromekanik taşıyıcılar bakım ve onarımı
* Endüstriyel bakım onarım
* Görüntü ve ses sistemleri
* Güvenlik sistemleri
* Haberleşme sistemleri
* Otomasyon sistemleri
* Yüksek gerilim sistemleri

Türkiye’de elektrik-elektronik sektöründe bu dalların öğretim programlarının hazırlanarak eğitimine başlanması, sektörde yıllardır süregelen eğitim açığını giderecek önemli bir girişim olacağı düşünülmektedir.

Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı öğretim programının hazırlanmasında, Millî Eğitim Bakanlığında görevli uzman ve alan öğretmenleri, sektör temsilcileri, üniversiteden alan uzmanları ve meslek elemanları ile işbirliği içinde çalışılmıştır.

Bu doğrultuda Elektrik-Elektronik Teknolojsi alanı ve altında yer alan mesleklerde uluslararası ve ulusal düzeyde standartlara uygun, her yaşta ve düzeyde bireye eğitim olanağı sağlayan programları hazırlamak hedeflenmiştir.

Bu yazı Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı kategorisine gönderilmiş ve , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı için 2 cevap

  1. mustafa der ki:

    yaben bi türlü tercih sonuçlarını bulamadım

  2. Cafer der ki:

    @ mustafa

    Tercih sonuçlarına bakmak için bu linke girebilirsin;
    http://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=910

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir